Appiah'ı FB'den ayıracak gizli plan

Appiah'ı FB'den ayıracak gizli  plan

Futbol Extra Dergisi'nin Aralık sayısında yer alan habere göre, Ganalı yıldızın Ocak ayında FIFA'ya başvurarak sözleşmesinin tek taraflı feshini isteyeceği iddia edildi.

Buna göre iki sezon önce Juventus'tan 8 milyon euro bonservis bedeliyle transfer edilen Appiah, kendisini en az aynı fiyatla satmak isteyen Fenerbahçe'ye sadece 4 milyon euro tazminat ödeyerek bağlarını kopartacak.

Ganalı oyuncu Appiah sezon başında Almanya'nın güçlü kulüplerinden Schalke 04'ten transfer teklifi almış, ancak bu teklif Fenerbahçe'nin talep ettiği 8 milyon euroluk bonservis bedelinin yüksek bulunması sebebiyle gerçekleşmemişti. 24 Aralık 1980 doğumlu Appiah, şimdi Schalke 04'e transferini gerçekleştirmek için 28 yaşından gün alacağı Ocak 2008'i bekliyor. Çünkü Appiah, 28 yaşına bastığında FIFA'nın 'tek taraflı fesih' hakkından yararlanarak Fenerbahçe'den tazminat karşılığında ayrılabilecek. FIFA'nın 28 yaşından gün alan futbolculara tanıdığı 'tek taraflı fesih' hakkının tek şartı, oyuncunun anlaşma yaptığı yeni kulübünden eski kulübüne oranla daha fazla para alacak olması. Fenerbahçe'de yıllık 2 milyon euro karşılığında oynayan Appiah, FIFA'ya yeni kulübünden bu miktarın üzerinde bir meblağ kazanacağına dair belge sunduğunda 'tek taraflı fesih' gerçekleşecek. FIFA, bu durumda oyuncunun kulübünü mağdur etmemek için 'tazminat' şartını getiriyor. Ancak tazminatın da bir 'ölçüsü' bulunuyor.

Bu ölçüye göre, oyuncu kulübünden alacağı para miktarını tazminat olarak geri ödüyor. Kural Appiah'a uygulandığında, yıllık 2 milyon euroluk anlaşması bulunan ve anlaşmanın süresi 2 yıl olan Appiah, Fenerbahçe'ye 4 milyon euro ödeyerek sözleşmesini tek taraflı feshedebilecek. Bu planın sonucunda sezon başında Appiah'tan 8 milyon euro kazanmayı planlayan Fenerbahçe'nin kasasına yüzde 50'lik kayıpla 4 milyon euro girecek.

iha

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !