Onlar da insan!

Onlar da insan!

 

Kamil 38 yaşında evli 3 çocuklu, Melih 12 Yaşında, Betül 46 yaşında eşinden 6 ay önce ayrıldı.
Hepsinin buluştuğu ortak acı HIV virüsü taşımaları.
Onlarda insan, onlarda yaşamak toplumdan tecrit edilmeden, hor görülmeden yaşamak istiyor.

Kamil: 38 yaşında HIV+, evli üç çocuk babası. İş arkadaşları çekmecesinde düzenli olarak kullandığı ART(Antiretroviral) ilaçları buldular, araştırıp ilacın ne olduğunu öğrendiler, işyerine bildirdiler ve Kâmil’i işten kovdurmayı başardılar! Kâmil işyerine tazminat davası açtı.

 

Melih: 12 yaşında, HIV ile yaşıyordu. Acilen ameliyat olması gerekiyordu, ama onu ameliyat edecek ne ameliyathane ne de cerrah bulunabildi, bugün bizleri uzaklardan izliyor!

 

Betul: 46 yaşında, eşinden 6 yıl evvel boşandı. Üniversitede okuyan bir oğlu var. Ameliyat öncesi yapılan testte HIV+ olduğu öğrenildi ve zorla 3 gün boyunca hastanede karantinaya alındı. Odasına ne doktor ne de ailesi alındı. Hastaneden çıktıktan sonra bir yıl boyunca nasıl intihar edeceğini düşündü, her seferinde oğlu aklına geldi ve vazgeçti. 2 yıldır antidepresan ilaçlar kullanıyor! Yakın akrabalarına kanser tedavisi gördüğünü söylüyor.

 

Serra: 36 yaşında devlet memuru. 8 yıldır HIV ile yaşıyor. Test sonuçları ilaca başlaması gerektiğini söylüyor ama o sınırlarını zorluyor, ilaca başlamıyor! Neden? Reçetelerini, çalıştığı devlet dairesinin saymanlığının onaylatması gerekiyor, yani işyerindeki herkes onun HIV+ olduğunu öğrenecek! İşinden atılmaktan korkuyor, kendi sağlığını hiçe sayarak karnesine o ilaçları yazdırmıyor!

Gül: 34 yaşında travesti. 6 yıl evvel HIV+ olduğunu öğrendi, hastanede gördüğü kötü muameleden sonra bir daha oraya gitmemeye yemin etti. Geçen yıl kilo kaybını ve fırsatçı enfeksiyonlarını fark eden arkadaşlarının zoruyla tekrar hastaneye götürüldü. İlaçlarını alabilmek için yeşil kart çıkarıldı ve tedavi almaya başladı. Olayı öğrenen birçok arkadaşı onunla konuşmuyor ve dedikodusunu yapıyorlar.

 

...Bu biyografilerdekiler çocuğumuz, komşumuz, iş arkadaşımız, arabayla geçerken gördüğümüz hayat kadınları, otobüste yanımızda oturan yaşlı adam olabilir. Siz de olabilirsiniz!

HIV ile yaşayan kişilerin sosyal, psikolojik, tıbbi ve hukuksal yönden desteklemek amacıyla HIV ile yaşayan kişiler ve yakınları tarafından 2005 yılında kurulan Pozitif Yaşam Derneği 1,5 yılda 300’e yakın HIV pozitifli kişi ve yakınına destek sağladı...

Bugün Gül’ün yeşilkartı var, Kamil işyerine tazminat davası açtı... Pozitif Yaşam Derneği, yüzlerce HIV pozitif kişiye destek olurken, binlerce hak ihlali ile karşılaştı.

Günümüzde HIV düzenli ilaç tedavisi alınarak bireylerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerine imkan tanıyan KRONİK bir hastalık.

HIV’in sosyal ilişkilerle de bulaşmadığı, virüs tanımlandığı günden beri biliniyor. HIV pozitifleri öldüren virüs değil, ayrımcılık...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !