Orkun: G.Saray'ın kaleci ihtiyacı yok

Orkun: G.Saray'ın kaleci ihtiyacı yok

Orkun, aylık Futbol Extra dergisinin Aralık sayısında yer alan röportajında, futbol hayatında yaşadığı tek endişenin olduğunu belirterek, “O da bir yerde yabancı kaleci varsa, o zaman orada durmanın bence faydası yok” dedi.

Türkiye'de, yabancı oyuncu getirildiği zaman onların oynatılmak gibi bir zorunluluğu olduğunu ifade eden sarı-kırmızılı kaleci, şunları kaydetti:

“Siz bir Türk olarak takımın yükünü çekersiniz ama her zaman alkışı, takdiri onlar alır. Bu iş böyledir. Onun için bir rekabet ortamı olacaksa bunun eşit şartlarda olmasını isterim. Benim gibi bir Türk arkadaş varsa onunla her türlü şekilde kapışabilirim. Yerli bir kaleci ile yarışta şartlar eşittir. Haklı ve doğru bir rekabet olur. Ama yabancı bir kalecinin bulunduğu yerde şartlar aynı değildir. Bu birinin yarışa 10 metre ileride, diğerinin onun 10 metre gerisinde başlaması anlamına gelir ki, o zaman o yarışın sonucu önceden kestirilebilir. Bu durumda yarışmanın bir esprisi olmaz.”

Türkiye'de yabancı oyuncu transferinde çok yanlışlıklar yapıldığını iddia eden Orkun, “Gelen yabancı oyuncuların bizim takımlarımızdaki yerli oyunculardan hiçbir artıları ve farklı özellikleri yok. Bana göre sadece yabancı ülkeden geldikleri için görev alıyorlar. Ne zaman sistem değişir, ne zaman özenle transfer yapılır, o zaman rekabet olur. Rekabetin olduğu yerde de başarı olur” dedi.

“GALATASARAY'DA YABANCI KALECİ OLSAYDI GELMEZDİM”

Orkun, “Galatasaray'da yabancı bir kaleci olsaydı yine gelir miydin?” sorusunu ise “Hayır, kesinlikle gelmezdim” diye yanıtladı.
Devre arasında takıma yabancı bir kalecinin alınması halinde ne yapacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Orkun Uşak, “O zaman burada olmuş olurum ve ben taşlarımı ortaya sermiş durumdayım. Yabancı kaleci alınacaksa, bu kulübün takdiridir. Eğer zaten böyle bir durum söz konusuysa biz 17 maç boyunca ve Avrupa Kupası maçları boyunca elimizde var olanı göstermiş olacağız. Gelecek insan da onun üstüne çıkmalı ki, görev alsın” dedi.

Sarı-kırmızılı oyuncu, takımının şu ana kadar kaleci sıkıntısı yaşamadığını öne sürerek, “Bence Galatasaray'ın yeni bir kaleciye ihtiyacı yok. Sonuçlar ortada. Ligin en az gol yiyen takımıyız. Ben ve Aykut, üzerimize düşen görevi yaptığımıza inanıyorum. Fakat yeni oluşmuş takım olduğumuz için zaman zaman uyum sıkıntıları yaşadık. Özellikle de sezon başında. Ama şimdi bundan eser kalmadı” diye konuştu.

“YABANCI SAYISI ARTTI, KALİTE DÜŞTÜ”

Orkun Uşak, Türkiye'de yabancı oyuncu sayısının artmasıyla kalitenin düştüğünü ileri sürdü.

Türkiye'de yabancı oyuncu transferinin, transfer yapılsın diye gerçekleştiğini savunan Orkun, “Geçmişte yabancı oyuncuların daha özenle seçilip getirildiğine inanıyorum. Yabancı sayısının artmasıyla kalite düştü. Bana göre altı yabancı çok” derken, yabancı oyuncuların Türk vatandaşı olduktan sonra Türk Milli Takımı'nda oynamalarının ise normal olduğunu dile getirdi.

“SIKINTI KALECİ EĞİTİMİNDE”

Galatasaraylı kaleci, Türkiye'nin kaleci konusunda değil, kaleci eğitimi konusunda bir sıkıntısı olduğunu dile getirdi.
Zamanında kendisinin de dahil olmak üzere, liglerde oynayan birçok kalecinin düzgün kaleci eğitimi almadıkları için performans gerektiren lige çıktıklarında bazen zorlandıklarını vurgulayan Orkun, “Avrupa maçlarında zorlanmamızın başlıca nedeni eğitim eksikliğimizdir. Eğitim eksikliği bana göre Türk futbolcusunu Avrupa futbolculardan ayıran en önemli noksanlıktır” dedi.

“GALATASAYAR'DA DAHA ÇOK YORULUYORUM”

Orkun, Anadolu takımlarına göre Galatasaray'da oynamanın daha zor olduğunu ifade etti.

Galatasaray gibi bir takımda maç boyunca bir veya iki pozisyonla karşılaştıklarını vurgulayan tecrübeli kaleci, “Muhakkak tetikte olmanız gerekiyor. Ama sıradan bir takımda oynadığınız zaman daha çok top geliyor ve sürekli maçın içinde oluyorsunuz. Galatasaray'da oynadığım zaman, önceki takımlarda oynadığım dönemlerden daha fazla yoruluyorum. Çünkü burada beyin olarak daha fazla konsantre olmak zorundasınız” dedi.

Kariyerini 10 yıl daha sürdürmek istediğini anlatan 27 yaşındaki Orkun, “36-37 yaşına kadar oynamayı planlıyorum. Hedef olarak da 2006 Dünya Kupası Finalleri ve 2008 Avrupa Şampiyonası'nda milli takımın kalesini korumayı önüme koymuştum. İnşallah bunu 2008'de başaracağım. Avrupa'da bir takımda oynamak en büyük idealim. Ama şu an için erken. Avrupa'ya gitmek için zaman var” şeklinde konuştu.

“KEŞKE HAKAN ARIKAN'IN YERİNDE BEN OLSAYDIM”

Beşiktaş'ın, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde İngiltere'nin Liverpool takımıyla yaptığı maçta 8 gol yiyen kaleci Hakan Arıkan'a da destek veren Orkun, “Milli takıma gittiğimde Hakan ile aynı odayı paylaşan biriyim. Çok iyi arkadaşız. Altı, yedi gollük skorları ben de yaşadım. Orada olmasam da duygularını anlayabiliyorum. Hatta Hakan üçüncü, dördüncü golü yiyince, 'Keşke kalan bölümde kaleye ben geçebilsem' diye düşündüm. Çünkü daha da gol olacağı belliydi. 'Onun yerine ben yiyeyim' hissiyatına kapıldım” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !